Kodi zonal 225075 (+235225075)Kodi zonal 225075 / +235225075, Çad


Prefiksi 225075 është kodi i zonës për Guera. Dhe Guera ndodhet në Çad. Nëse ndodheni jashtë Çad dhe dëshironi të telefononi një person në Guera, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Çad është +235 (00235), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Guera, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +235 225075. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +235 225075 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Guera për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00235 225075.