Kodi zonal 2250 (+2572250 / 002572250 / 0112572250) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:2250     (+257 2250)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Southern Zone

Shteti:

Burundi

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 2250 / +2572250 / 002572250 / 0112572250, Burundi (hyrja telefonike)


Prefiksi 2250 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Southern Zone. Dhe Southern Zone ndodhet në Burundi. Nëse ndodheni jashtë Burundi dhe dëshironi të telefononi një person në Southern Zone, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Burundi është +257 (00257), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Southern Zone, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +257 2250. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +257 2250 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Southern Zone për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00257 2250.