Kodi zonal 225 / +238225Kodi zonal:225     (+238 225)
Qyteti/qyteza ose krahina:Ponta do Sol

Shteti:

Kape Verde


Kodi zonal 225 / +238225 (Kape Verde)


Prefiksi 225 është kodi i zonës për Ponta do Sol. Dhe Ponta do Sol ndodhet në Kape Verde. Nëse ndodheni jashtë Kape Verde dhe dëshironi të telefononi një person në Ponta do Sol, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kape Verde është +238, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ponta do Sol, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +238 225.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +238 225 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ponta do Sol për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00238 225.
Llogaritësi I numrit të telefonit