Kodi zonal 2233 (+2392233 / 002392233 / 0112392233) (hyrja telefonike)Kodi zonal 2233 / +2392233 / 002392233 / 0112392233, Sao Tome dhe Principe (hyrja telefonike)


Prefiksi 2233 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Neves, Santa Catarina. Dhe Neves, Santa Catarina ndodhet në Sao Tome dhe Principe. Nëse ndodheni jashtë Sao Tome dhe Principe dhe dëshironi të telefononi një person në Neves, Santa Catarina, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Sao Tome dhe Principe është +239 (00239), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Neves, Santa Catarina, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +239 2233. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +239 2233 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Neves, Santa Catarina për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00239 2233.