Kodi zonal 223 (+238223 / 00238223 / 011238223) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:223     (+238 223)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Paúl

Shteti:

Kape Verde

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 223 / +238223 / 00238223 / 011238223, Kape Verde (hyrja telefonike)


Prefiksi 223 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Paúl. Dhe Paúl ndodhet në Kape Verde. Nëse ndodheni jashtë Kape Verde dhe dëshironi të telefononi një person në Paúl, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kape Verde është +238 (00238), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Paúl, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +238 223. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +238 223 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Paúl për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00238 223.