Kodi zonal 2229 (+2422229 / 002422229 / 0112422229) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:2229     (+242 2229)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Pointe-Noire

Shteti:

Kongo

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 2229 / +2422229 / 002422229 / 0112422229, Kongo (hyrja telefonike)


Prefiksi 2229 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Pointe-Noire. Dhe Pointe-Noire ndodhet në Kongo. Nëse ndodheni jashtë Kongo dhe dëshironi të telefononi një person në Pointe-Noire, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kongo është +242 (00242), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pointe-Noire, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +242 2229. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +242 2229 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pointe-Noire për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00242 2229.