Kodi zonal 2228 / +2422228Kodi zonal:2228     (+242 2228)
Qyteti/qyteza ose krahina:Brazzaville

Shteti:

Kongo


Kodi zonal 2228 / +2422228 (Kongo)


Prefiksi 2228 është kodi i zonës për Brazzaville. Dhe Brazzaville ndodhet në Kongo. Nëse ndodheni jashtë Kongo dhe dëshironi të telefononi një person në Brazzaville, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kongo është +242, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Brazzaville, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +242 2228.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +242 2228 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Brazzaville për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00242 2228.
Llogaritësi I numrit të telefonit