Kodi zonal 2224 / +2422224Kodi zonal:2224     (+242 2224)
Qyteti/qyteza ose krahina:Plateaux

Shteti:

Kongo


Kodi zonal 2224 / +2422224 (Kongo)


Prefiksi 2224 është kodi i zonës për Plateaux. Dhe Plateaux ndodhet në Kongo. Nëse ndodheni jashtë Kongo dhe dëshironi të telefononi një person në Plateaux, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kongo është +242, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Plateaux, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +242 2224.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +242 2224 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Plateaux për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00242 2224.
Llogaritësi I numrit të telefonit