Kodi zonal 2223 (+2422223 / 002422223 / 0112422223) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:2223     (+242 2223)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Pool

Shteti:

Kongo

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 2223 / +2422223 / 002422223 / 0112422223, Kongo (hyrja telefonike)


Prefiksi 2223 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Pool. Dhe Pool ndodhet në Kongo. Nëse ndodheni jashtë Kongo dhe dëshironi të telefononi një person në Pool, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kongo është +242 (00242), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pool, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +242 2223. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +242 2223 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pool për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00242 2223.