Kodi zonal 22221 (+23722221 / 0023722221 / 01123722221) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:22221     (+237 22221)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Jamot

Shteti:

Kameruni

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 22221 / +23722221 / 0023722221 / 01123722221, Kameruni (hyrja telefonike)


Prefiksi 22221 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Jamot. Dhe Jamot ndodhet në Kameruni. Nëse ndodheni jashtë Kameruni dhe dëshironi të telefononi një person në Jamot, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kameruni është +237 (00237), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Jamot, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +237 22221. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +237 22221 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Jamot për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00237 22221.