Kodi zonal 222120 / +237222120Kodi zonal:222120     (+237 222120)
Qyteti/qyteza ose krahina:Akonolinga

Shteti:

Kameruni


Kodi zonal 222120 / +237222120 (Kameruni)


Prefiksi 222120 është kodi i zonës për Akonolinga. Dhe Akonolinga ndodhet në Kameruni. Nëse ndodheni jashtë Kameruni dhe dëshironi të telefononi një person në Akonolinga, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kameruni është +237, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Akonolinga, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +237 222120.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +237 222120 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Akonolinga për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00237 222120.
Llogaritësi I numrit të telefonit