Kodi zonal 222 (+52222 / 0052222 / 01152222) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:222     (+52 222)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Puebla

Shteti:

Meksikë

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 222 / +52222 / 0052222 / 01152222, Meksikë (hyrja telefonike)


Prefiksi 222 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Puebla. Dhe Puebla ndodhet në Meksikë. Nëse ndodheni jashtë Meksikë dhe dëshironi të telefononi një person në Puebla, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Meksikë është +52 (0052), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Puebla, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +52 222. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +52 222 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Puebla për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0052 222.