Kodi zonal 22 (+50622 / 0050622 / 01150622) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:22     (+506 22)

Qyteti/qyteza ose krahina:

San Jose, Heredia

Shteti:

Kosta Rika

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 22 / +50622 / 0050622 / 01150622, Kosta Rika (hyrja telefonike)


Prefiksi 22 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për San Jose, Heredia. Dhe San Jose, Heredia ndodhet në Kosta Rika. Nëse ndodheni jashtë Kosta Rika dhe dëshironi të telefononi një person në San Jose, Heredia, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kosta Rika është +506 (00506), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në San Jose, Heredia, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +506 22. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +506 22 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në San Jose, Heredia për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00506 22.