Kodi zonal 22 (+23622 / 0023622 / 01123622) (hyrja telefonike)Kodi zonal 22 / +23622 / 0023622 / 01123622, Republika e Afrikës Qendrore (hyrja telefonike)


Prefiksi 22 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Berberati. Dhe Berberati ndodhet në Republika e Afrikës Qendrore. Nëse ndodheni jashtë Republika e Afrikës Qendrore dhe dëshironi të telefononi një person në Berberati, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Republika e Afrikës Qendrore është +236 (00236), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Berberati, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +236 22. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +236 22 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Berberati për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00236 22.