Kodi zonal 219 (+223219 / 00223219 / 011223219) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:219     (+223 219)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Tombouctou

Shteti:

Mali

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 219 / +223219 / 00223219 / 011223219, Mali (hyrja telefonike)


Prefiksi 219 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Tombouctou. Dhe Tombouctou ndodhet në Mali. Nëse ndodheni jashtë Mali dhe dëshironi të telefononi një person në Tombouctou, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mali është +223 (00223), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tombouctou, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +223 219. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +223 219 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tombouctou për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00223 219.