Kodi zonal 218 (+223218 / 00223218 / 011223218) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:218     (+223 218)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Gao and Kidal

Shteti:

Mali

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 218 / +223218 / 00223218 / 011223218, Mali (hyrja telefonike)


Prefiksi 218 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Gao and Kidal. Dhe Gao and Kidal ndodhet në Mali. Nëse ndodheni jashtë Mali dhe dëshironi të telefononi një person në Gao and Kidal, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mali është +223 (00223), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gao and Kidal, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +223 218. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +223 218 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gao and Kidal për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00223 218.