Kodi zonal 2158 (+2532158 / 002532158 / 0112532158) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:2158     (+253 2158)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Balbala

Shteti:

Xhibuti

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 2158 / +2532158 / 002532158 / 0112532158, Xhibuti (hyrja telefonike)


Prefiksi 2158 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Balbala. Dhe Balbala ndodhet në Xhibuti. Nëse ndodheni jashtë Xhibuti dhe dëshironi të telefononi një person në Balbala, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Xhibuti është +253 (00253), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Balbala, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +253 2158. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +253 2158 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Balbala për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00253 2158.