Kodi zonal 2129 (+2532129 / 002532129 / 0112532129) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:2129     (+253 2129)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Djibouti city

Shteti:

Xhibuti

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 2129 / +2532129 / 002532129 / 0112532129, Xhibuti (hyrja telefonike)


Prefiksi 2129 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Djibouti city. Dhe Djibouti city ndodhet në Xhibuti. Nëse ndodheni jashtë Xhibuti dhe dëshironi të telefononi një person në Djibouti city, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Xhibuti është +253 (00253), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Djibouti city, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +253 2129. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +253 2129 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Djibouti city për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00253 2129.