Kodi zonal 20 / +67620Kodi zonal:20     (+676 20)
Qyteti/qyteza ose krahina:Nuku'alofa

Shteti:

Tonga


Kodi zonal 20 / +67620 (Tonga)


Prefiksi 20 është kodi i zonës për Nuku'alofa. Dhe Nuku'alofa ndodhet në Tonga. Nëse ndodheni jashtë Tonga dhe dëshironi të telefononi një person në Nuku'alofa, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tonga është +676, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Nuku'alofa, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +676 20.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +676 20 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Nuku'alofa për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00676 20.
Llogaritësi I numrit të telefonit