Kodi zonal 2 (+6782 / 006782 / 0116782) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:2     (+678 2)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Sheafa, Port-Vila

Shteti:

Vanuatu

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 2 / +6782 / 006782 / 0116782, Vanuatu (hyrja telefonike)


Prefiksi 2 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Sheafa, Port-Vila. Dhe Sheafa, Port-Vila ndodhet në Vanuatu. Nëse ndodheni jashtë Vanuatu dhe dëshironi të telefononi një person në Sheafa, Port-Vila, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Vanuatu është +678 (00678), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sheafa, Port-Vila, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +678 2. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +678 2 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sheafa, Port-Vila për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00678 2.