Kodi zonal 2 (+2402 / 002402 / 0112402) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:2     (+240 2)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Litoral/Annobón

Shteti:

Guineja Ekuatoriale

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 2 / +2402 / 002402 / 0112402, Guineja Ekuatoriale (hyrja telefonike)


Prefiksi 2 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Litoral/Annobón. Dhe Litoral/Annobón ndodhet në Guineja Ekuatoriale. Nëse ndodheni jashtë Guineja Ekuatoriale dhe dëshironi të telefononi një person në Litoral/Annobón, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Guineja Ekuatoriale është +240 (00240), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Litoral/Annobón, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +240 2. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +240 2 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Litoral/Annobón për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00240 2.