Kodi zonal 195 (+850195)Kodi zonal 195 / +850195, Korea Veriore


Prefiksi 195 është kodi i zonës për Pyongyang. Dhe Pyongyang ndodhet në Korea Veriore. Nëse ndodheni jashtë Korea Veriore dhe dëshironi të telefononi një person në Pyongyang, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Korea Veriore është +850 (00850), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pyongyang, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +850 195. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +850 195 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pyongyang për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00850 195.