Kodi zonal 175 / +91175Kodi zonal:175     (+91 175)
Qyteti/qyteza ose krahina:Patiala, Punjab

Shteti:

IndiaPrefiksi 175 është kodi i zonës për Patiala, Punjab. Dhe Patiala, Punjab ndodhet në India. Nëse ndodheni jashtë India dhe dëshironi të telefononi një person në Patiala, Punjab, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për India është +91, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Patiala, Punjab, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +91 175.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +91 175 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Patiala, Punjab për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0091 175.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 175 / +91175 (India)