Kodi zonal 16 / +26316Kodi zonal:16     (+263 16)
Qyteti/qyteza ose krahina:West Nicholson

Shteti:

Zimbabveja


Kodi zonal 16 / +26316 (Zimbabveja)


Prefiksi 16 është kodi i zonës për West Nicholson. Dhe West Nicholson ndodhet në Zimbabveja. Nëse ndodheni jashtë Zimbabveja dhe dëshironi të telefononi një person në West Nicholson, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zimbabveja është +263, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në West Nicholson, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +263 16.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +263 16 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në West Nicholson për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00263 16.
Llogaritësi I numrit të telefonit