Kodi zonal 1564 (+3751564 / 003751564 / 0113751564) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:1564     (+375 1564)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Zelva

Shteti:

Bellorusia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 1564 / +3751564 / 003751564 / 0113751564, Bellorusia (hyrja telefonike)


Prefiksi 1564 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Zelva. Dhe Zelva ndodhet në Bellorusia. Nëse ndodheni jashtë Bellorusia dhe dëshironi të telefononi një person në Zelva, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bellorusia është +375 (00375), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Zelva, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +375 1564. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +375 1564 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Zelva për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00375 1564.