Kodi zonal 1 (+431)Kodi zonal:1     (+43 1)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Wien

Shteti:

Austria

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 1 / +431, Austria


Prefiksi 1 është kodi i zonës për Wien. Dhe Wien ndodhet në Austria. Nëse ndodheni jashtë Austria dhe dëshironi të telefononi një person në Wien, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Austria është +43 (0043), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Wien, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +43 1. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +43 1 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Wien për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0043 1.