Kodi zonal 0995 (+64995 / 0064995 / 01164995) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:0995     (+64995)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Auckland

Shteti:

Zelanda e Re / Aotearoa

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 0995 / +64995 / 0064995 / 01164995, Zelanda e Re / Aotearoa (hyrja telefonike)


Prefiksi 0995 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Auckland. Dhe Auckland ndodhet në Zelanda e Re / Aotearoa. Nëse ndodheni jashtë Zelanda e Re / Aotearoa dhe dëshironi të telefononi një person në Auckland, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zelanda e Re / Aotearoa është +64 (0064), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Auckland, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +64 995. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +64 995 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Auckland për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0064 995.