Kodi zonal 099 / +3999Kodi zonal:099     (+3999)
Qyteti/qyteza ose krahina:Taranto

Shteti:

ItaliaPrefiksi 099 është kodi i zonës për Taranto. Dhe Taranto ndodhet në Italia. Nëse ndodheni jashtë Italia dhe dëshironi të telefononi një person në Taranto, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Italia është +39, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Taranto, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +3999.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +3999 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Taranto për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 003999.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 099 / +3999 (Italia)