Kodi zonal 0984 / +62984Kodi zonal:0984     (+62984)
Qyteti/qyteza ose krahina:Nabire

Shteti:

Indonezia


Kodi zonal 0984 / +62984 (Indonezia)


Prefiksi 0984 është kodi i zonës për Nabire. Dhe Nabire ndodhet në Indonezia. Nëse ndodheni jashtë Indonezia dhe dëshironi të telefononi një person në Nabire, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Indonezia është +62, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Nabire, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +62984.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +62984 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Nabire për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0062984.
Llogaritësi I numrit të telefonit