Kodi zonal 0983 (+62983 / 0062983 / 01162983) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:0983     (+62983)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Botawa / Serui

Shteti:

Indonezia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 0983 / +62983 / 0062983 / 01162983, Indonezia (hyrja telefonike)


Prefiksi 0983 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Botawa / Serui. Dhe Botawa / Serui ndodhet në Indonezia. Nëse ndodheni jashtë Indonezia dhe dëshironi të telefononi një person në Botawa / Serui, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Indonezia është +62 (0062), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Botawa / Serui, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +62 983. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +62 983 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Botawa / Serui për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0062 983.