Kodi zonal 0924 / +39924Kodi zonal:0924     (+39924)
Qyteti/qyteza ose krahina:Trapani

Shteti:

Italia


Kodi zonal 0924 / +39924 (Italia)


Prefiksi 0924 është kodi i zonës për Trapani. Dhe Trapani ndodhet në Italia. Nëse ndodheni jashtë Italia dhe dëshironi të telefononi një person në Trapani, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Italia është +39, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Trapani, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +39924.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +39924 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Trapani për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0039924.
Llogaritësi I numrit të telefonit