Kodi zonal 09157 / +499157Kodi zonal:09157     (+499157)
Qyteti/qyteza ose krahina:Alfeld Mittelfr

Shteti:

Gjermania


Kodi zonal 09157 / +499157 (Gjermania)


Prefiksi 09157 është kodi i zonës për Alfeld Mittelfr. Dhe Alfeld Mittelfr ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Alfeld Mittelfr, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Alfeld Mittelfr, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +499157.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +499157 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Alfeld Mittelfr për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00499157.
Llogaritësi I numrit të telefonit