prefiksi-telefonik-nderkombetar.info
Kodi zonal 09092 (+499092 / 00499092 / 011499092) (hyrja telefonike)

Kodi zonal 09092 (+499092 / 00499092 / 011499092) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:09092     (+499092)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Wemding

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 09092 / +499092 / 00499092 / 011499092, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 09092 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Wemding. Dhe Wemding ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Wemding, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Wemding, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 9092. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 9092 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Wemding për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 9092.