Kodi zonal 090 (+35390 / 0035390 / 01135390) (hyrja telefonike)Kodi zonal 090 / +35390 / 0035390 / 01135390, Irlanda (hyrja telefonike)


Prefiksi 090 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Athlone, Ballinasloe, Portumna, Roscommon. Dhe Athlone, Ballinasloe, Portumna, Roscommon ndodhet në Irlanda. Nëse ndodheni jashtë Irlanda dhe dëshironi të telefononi një person në Athlone, Ballinasloe, Portumna, Roscommon, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Irlanda është +353 (00353), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Athlone, Ballinasloe, Portumna, Roscommon, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +353 90. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +353 90 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Athlone, Ballinasloe, Portumna, Roscommon për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00353 90.