Kodi zonal 0898 / +61898Kodi zonal:0898     (+61898)
Qyteti/qyteza ose krahina:Albany

Shteti:

AustraliaPrefiksi 0898 është kodi i zonës për Albany. Dhe Albany ndodhet në Australia. Nëse ndodheni jashtë Australia dhe dëshironi të telefononi një person në Albany, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Australia është +61, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Albany, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +61898.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +61898 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Albany për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0061898.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 0898 / +61898 (Australia)