Kodi zonal 0885 / +355885



Kodi zonal:0885     (+355885)
Qyteti/qyteza ose krahina:Memaliaj

Shteti:

Shqipëri


Kodi zonal 0885 / +355885 (Shqipëri)


Prefiksi 0885 është kodi i zonës për Memaliaj. Dhe Memaliaj ndodhet në Shqipëri. Nëse ndodheni jashtë Shqipëri dhe dëshironi të telefononi një person në Memaliaj, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Shqipëri është +355, për këtë arsye nëse ndodheni në Franca dhe dëshironi të telefononi dikë në Memaliaj, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +355885.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +355885 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Memaliaj për t'i telefonuar nga Franca, mund të përdorni edhe 00355885.




Llogaritësi I numrit të telefonit