Kodi zonal 08657 (+498657 / 00498657 / 011498657) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:08657     (+498657)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Ramsau b Berchtesgaden

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 08657 / +498657 / 00498657 / 011498657, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 08657 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ramsau b Berchtesgaden. Dhe Ramsau b Berchtesgaden ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Ramsau b Berchtesgaden, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ramsau b Berchtesgaden, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 8657. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 8657 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ramsau b Berchtesgaden për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 8657.