Kodi zonal 0863 / +84863Kodi zonal:0863     (+84863)
Qyteti/qyteza ose krahina:Ho Chi Minh City

Shteti:

Vietnami


Kodi zonal 0863 / +84863 (Vietnami)


Prefiksi 0863 është kodi i zonës për Ho Chi Minh City. Dhe Ho Chi Minh City ndodhet në Vietnami. Nëse ndodheni jashtë Vietnami dhe dëshironi të telefononi një person në Ho Chi Minh City, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Vietnami është +84, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ho Chi Minh City, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +84863.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +84863 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ho Chi Minh City për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0084863.
Llogaritësi I numrit të telefonit