Kodi zonal 086 (+6386 / 006386 / 0116386) (hyrja telefonike)Kodi zonal 086 / +6386 / 006386 / 0116386, Filipinet (hyrja telefonike)


Prefiksi 086 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Dinagat Islands, Surigao del Norte, Surigao del Sur. Dhe Dinagat Islands, Surigao del Norte, Surigao del Sur ndodhet në Filipinet. Nëse ndodheni jashtë Filipinet dhe dëshironi të telefononi një person në Dinagat Islands, Surigao del Norte, Surigao del Sur, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Filipinet është +63 (0063), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Dinagat Islands, Surigao del Norte, Surigao del Sur, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +63 86. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +63 86 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Dinagat Islands, Surigao del Norte, Surigao del Sur për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0063 86.