Kodi zonal 08546 (+498546 / 00498546 / 011498546) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:08546     (+498546)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Windorf-Otterskirchen

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 08546 / +498546 / 00498546 / 011498546, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 08546 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Windorf-Otterskirchen. Dhe Windorf-Otterskirchen ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Windorf-Otterskirchen, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Windorf-Otterskirchen, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 8546. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 8546 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Windorf-Otterskirchen për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 8546.