Kodi zonal 08405 (+498405 / 00498405 / 011498405) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:08405     (+498405)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Stammham b Ingolstadt

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 08405 / +498405 / 00498405 / 011498405, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 08405 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Stammham b Ingolstadt. Dhe Stammham b Ingolstadt ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Stammham b Ingolstadt, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Stammham b Ingolstadt, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 8405. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 8405 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Stammham b Ingolstadt për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 8405.