Kodi zonal 08343 / +498343Kodi zonal:08343     (+498343)
Qyteti/qyteza ose krahina:Aitrang

Shteti:

Gjermania


Kodi zonal 08343 / +498343 (Gjermania)


Prefiksi 08343 është kodi i zonës për Aitrang. Dhe Aitrang ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Aitrang, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Aitrang, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +498343.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +498343 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Aitrang për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00498343.
Llogaritësi I numrit të telefonit