Kodi zonal 0824 (+970824 / 00970824 / 011970824) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:0824     (+970824)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Gaza

Shteti:

Palestina

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 0824 / +970824 / 00970824 / 011970824, Palestina (hyrja telefonike)


Prefiksi 0824 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Gaza. Dhe Gaza ndodhet në Palestina. Nëse ndodheni jashtë Palestina dhe dëshironi të telefononi një person në Gaza, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Palestina është +970 (00970), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gaza, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +970 824. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +970 824 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gaza për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00970 824.