Kodi zonal 08161 (+498161)Kodi zonal 08161 (+498161, Gjermania)


Prefiksi 08161 është kodi i zonës për Freising. Dhe Freising ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Freising, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Freising, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 8161. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 8161 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Freising për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 8161.