Kodi zonal 08092 (+498092 / 00498092 / 011498092) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:08092     (+498092)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Grafing b München

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 08092 / +498092 / 00498092 / 011498092, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 08092 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Grafing b München. Dhe Grafing b München ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Grafing b München, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Grafing b München, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 8092. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 8092 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Grafing b München për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 8092.