Kodi zonal 08052 (+498052 / 00498052 / 011498052) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:08052     (+498052)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Aschau i Chiemgau

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 08052 / +498052 / 00498052 / 011498052, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 08052 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Aschau i Chiemgau. Dhe Aschau i Chiemgau ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Aschau i Chiemgau, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Aschau i Chiemgau, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 8052. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 8052 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Aschau i Chiemgau për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 8052.