Kodi zonal 07936 (+497936 / 00497936 / 011497936) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:07936     (+497936)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Schrozberg-Bartenstein

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 07936 / +497936 / 00497936 / 011497936, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 07936 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Schrozberg-Bartenstein. Dhe Schrozberg-Bartenstein ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Schrozberg-Bartenstein, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Schrozberg-Bartenstein, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 7936. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 7936 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Schrozberg-Bartenstein për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 7936.