Kodi zonal 07745 (+497745)Kodi zonal 07745 / +497745, Gjermania


Prefiksi 07745 është kodi i zonës për Jestetten. Dhe Jestetten ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Jestetten, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Jestetten, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 7745. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 7745 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Jestetten për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 7745.