Kodi zonal 075 (+6675 / 006675 / 0116675) (hyrja telefonike)Kodi zonal 075 / +6675 / 006675 / 0116675, Tailanda (hyrja telefonike)


Prefiksi 075 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Krabi, Nakhon Si Thammarat, Trang. Dhe Krabi, Nakhon Si Thammarat, Trang ndodhet në Tailanda. Nëse ndodheni jashtë Tailanda dhe dëshironi të telefononi një person në Krabi, Nakhon Si Thammarat, Trang, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tailanda është +66 (0066), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Krabi, Nakhon Si Thammarat, Trang, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +66 75. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +66 75 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Krabi, Nakhon Si Thammarat, Trang për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0066 75.