Kodi zonal 07427 (+497427 / 00497427 / 011497427) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:07427     (+497427)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Schömberg b Balingen

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 07427 / +497427 / 00497427 / 011497427, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 07427 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Schömberg b Balingen. Dhe Schömberg b Balingen ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Schömberg b Balingen, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Schömberg b Balingen, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 7427. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 7427 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Schömberg b Balingen për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 7427.